Достапни линкови

Вашингтон: Пол Волфовиц ќе си поднесе оставка од функцијата Претседател на Светската Банка


Пол Волфовиц изјави дека ќе поднесе оставка како Претседател на Светската Банка на 30 Јуни, а Бордот на Директори соопшти дека веднаш започнува да бара негов наследник. Белата Куќа соопшти пак дека жали за околностите кои доведоа до оставка на Волфовиц, но и дека ќе предложи нов кандидат. При внатрешна истрага се утврди дека 63 годишниот Волфовиц ги прекршил правилата на Банката со високиот финансиски аранжман на неговата девојка.
XS
SM
MD
LG