Достапни линкови

Бишек: Казахстанскиот Парламент ги изгласа измените за неограничен број мандати на претседателот


Казахстанскиот Парламент гласаше со мнозинство за измени на Уставот со кој на Претседателот Нурсултан Назарбаев му се дозволуваат неограничен број мандати. Назарбаев е претседател на Казахстан од 1991 а неговиот втор термин истекува во 2012 година.
XS
SM
MD
LG