Достапни линкови

Париз: Саркози официјално ќе ја преземе претседателската функција


На свечена церемонија во Елисејската палата, Никола Саркози денеска официјално ќе ја превземе функцијата претседател на Франција од Жак Ширак, кој 12 години беше француски лидер. Во синоќешното телевизиско обраќање, Ширак и порача на нацијата да остане обединета во зачувувањето на вредностите што ја направија Франција една од лидерите во Европа и во промовирањето на мирот во светот.
XS
SM
MD
LG