Достапни линкови

Ереван: Победа на владеачката партија на парламентарните избори


Партиите блиски до претседателот на државата меѓу кои и владеачката Републиканска Парија, освоија мнозинство од гласовите на парламентарните избори во Ерменија што се одржаа вчера. Опозицијата која според резултатите освоила шест отсто од гласовите, наспроти 40% на вледачката Републиканска партија, истакна дека на гласањето имало нерегуларности. Обвинувањето го отфрлија претставниците на изборните органи.
XS
SM
MD
LG