Достапни линкови

Карачи: Најмалку 15 загинати во насилствата меѓу ривалските политички активисти


Најмалку 15 луѓе загинале, а повеќемина биле ранети во денешните насилства меѓу ривалските политички активисти во пакистанскиот град Карачи. Агенциите јавуваат дека во градот сеуште имало престрелки. Нередите избувнаа кога во градот пристигна судијата Ифтихар Хаудри, кого владата го суспендира пред неколку дена. Оваа криза се смета за најсериозен предизвик и за владеењето на претседателот Первез Мушарав.
XS
SM
MD
LG