Достапни линкови

Вашингтон: САД подготвени да ја употребат морнарицата ако Иран го попречува транспортот на нафта


Американскиот вице-претседател Дик Чејни изјави дека Соединетите Држави се подготвени да ги употребат силите на морнарицата доколку Иран ги попречува рутите за транспорт на нафта во Персискиот залив. Чејни додаде и дека Вашингтон и сојузниците ќе го спречат Иран да стане нуклеарна сила и да доминира во регионот.
XS
SM
MD
LG