Достапни линкови

Вашингтон: Конгресот усвои закон за финансирање на војните во Ирак и Авганистан за наредните месеци


Претставничкиот дом на американскиот Конгрес го одобри законот со кој се предвидува финасирање на војните во Ирак и во Авганистан само за наредните неколку месеци. Со законот се бара од претседателот Џорџ Буш до јули да покаже дека бил постигнат напредок во Ирак за да може да се ослободат предвидените четириесет и три милијарди долари за итно воено финансирање. Буш веќе најави дека ќе стави вето врз овој закон.
XS
SM
MD
LG