Достапни линкови

Њујорк: Советот за безбедност на ОН ќе ги разгледува резултатите од посетите во Белград и Приштина


Советот за безбедност на Обединетите Нации денеска треба да го разгледа извештајот на мисијата, која неодамна ги посети Белград и Приштина. Предвидено е извештај да поднесе шефот на мисијата, белгискиот амбасадор во Обединетите Нации, Јохан Вербеке. Дипломатски извори наведуваат дека Соединетите Држави и некои европски земји веќе подготвуваат нова резолуција со која Косово би требало да доби надгледувана независност.
XS
SM
MD
LG