Достапни линкови

Шкотска: Шкотските националисти добија мнозинство во парламентот


Шкотските националисти го добија мнозинството во шкотскиот регионален Паралмент по тешкиот неуспех на Лабуристите на премиерот Тони Блер. Големи загуби лабуристите имаа и во изборите за регионалното Собрание на Велс. Локалните избори се сметаат за клучен тест за владеачките лабуристи за изборите на национално ниво.
XS
SM
MD
LG