Достапни линкови

Вашингтон: Конгресот не обезбеди мнозинство за отфрлање на ветото на Џорџ Буш


Американскиот Конгрес синоќа не успеа да обезбеди дво третинско мнозинство за да го отфрли ветото на претседателот Џорџ Буш на законот за финансирање на војната во Ирак и за повлекување на американските сили. Во тек се преговори меѓу Белата куќа и Конгресот, како и меѓу Републиканците и Демократите, за постигнување договор за нов закон за обезбедување дополнителни средства за војните во Ирак и во Авганистан за оваа година.
XS
SM
MD
LG