Достапни линкови

Венецуела: Венецуела се повлекува од Светската Банка и ММФ


Претседателот на Венецуела Уго Чавез соопшти дека неговата земја и официјално се повлекува од Светската Банка и Меѓународниот Монетарен Фонд, оценувајки дека тие две институции ги екплоатираат малите земји. Венецуела ги исплати сите долгови кон Меѓународниот Монетарен Фонд откако во 1999-та година Чавез стана претседател.
XS
SM
MD
LG