Достапни линкови

Анкара: Средба на лидерите на Авганистан и Пакистан на самит во Турција


Лидерите на Авганистан и на Пакистан ќе се сретнат денеска на самитот што ќе се одржи во Турција. Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи го обвини Пакистан дека не прави ништо да ги спречи бунтовниците да навлегуваат во Авганистан и да оргнизираат напади. Неговиот пакистански колега, Первез Мушараф ги одби ваквите обвинувања со додавка дека Пакистан има поставено околу 90 000 трупи во загрозените подрачја на границата со Авганистан.
XS
SM
MD
LG