Достапни линкови

Вашингтон: Самит ЕУ - САД


Денеска во Вашингтон ќе се одржи самитот ЕУ-САД на кој учествуваат американскиот претседател Џорџ Буш, германската канцеларка Ангела Меркел и Шефот на Европската Комисија Жозе Мануел Баросо. Тема на состанокот ќе биде зајакнувањето на трансатлантската економска интеграција, во прв ред хармонизирањето на регулативатра и стандардите на двете економски подрачја а ќе стане збор и за регионалните кризи, меѓу кои и Косово и Авганистан, соопштија од германското претседателство на ЕУ.
XS
SM
MD
LG