Достапни линкови

Карбала: 70 загинати во експлозија на автомобил бомба


Во вчеаршната експлозија на автомобил бомба во ирчкиот шиитски свет град Карбала загинаа 70 луге,додека 170 се повредени. Сунитските муслиамни се товарат дека стојат за нпадот кој се случи во блзииан на две шиитски светилишта. Карбала е еден од најзаштитетените ирачки градови поради неговиот свет статус.
XS
SM
MD
LG