Достапни линкови

Загреб: Почина поранешниот хрватски премиер Ивица Рачан


Поранешниот хрватски премиер и лидер на Социјалдемократската партија Ивица Рачан почина синока во болницата во Загреб од дијгностицираниот канцер . 64 годишниот Рачан кој поради болеста во јануари објви дека се повлкеува од политичкиот живот, беше познат политичар.Тој ја предводеше владината коалиција мегу 2000 и 2003 кога Хрватска потпиша пред договор со Европската Унија како чекор за евентуално членство.
XS
SM
MD
LG