Достапни линкови

Осло: Американскиот ракетен одбранбен систем тема на состанокот на НАТО


Американскиот план за инсталирање делови од ракетниот одбранбен систем во Полска и Чешка се очекува да биде една од главните теми на дводневниот состанок на министрите за надворешни работи на НАТО што почнува денеска во Осло. Русија е против овој план со оценка дека претставува закана за нејзината национална безбедност. И дел од НАТО членките имаат резервиран став околу ова прашање. На состанокот ќе стане збор и за воените мисии на Алијансата на Косово и во Авганистан.
XS
SM
MD
LG