Достапни линкови

Вашингтон: Демократите се согласија за законот за повлекување на американските трупи од Ирак


Демократите кои ја имаат контролата во Конгресот се согласија за законот според кој американските трупи треба да се повлечат од Ирак до 1 Октомври, а целосното повлекување да заврши до крајот на Март. Гласањето се очекува оваа недела. Претседателот Џорџ Буш најави вето на законот, сметајки дека роковите се во корист на напаѓачите, а лошо ке влијаат врз трупите на теренот.
XS
SM
MD
LG