Достапни линкови

Хавана: Куба соопшти дека ќе стане земја извозничка на нафта


Увозно зависната Куба денеска соопшти дека ќе стане земја извозничка на нафта. Во Хавана е објавено дека благодарение на инвестициите од Венецуела, била модернизирана кубанската рафинерија Сиенфуегос. Во неа, освен што ќе бидат преработувани потребните количества нафта за Куба, ќе можат да се произведуваат и по девет илјади барели дневно за извоз.
XS
SM
MD
LG