Достапни линкови

Скопје: Посета на заменикот помошник државен секретар за европски прашања во Стејт Департментот


Заменикот-помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања на американскиот Стејт Департмент Розмари Ди Карло денеска во Скопје ке се сретне со претседателот Црвенковски, со премиерот Груевски и со министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, а попладне и со лидерите на опозицините партии СДСМ и ДУИ. Од Министерството за надворешни работи соопштуваат дека се очекува на средбите да се разговара за можностите за натамошно унапредување на билатералните односи, за подршката на Америка за кандидатурата на Македонија за членство во НАТО, како и за состојбите во Регионот во контекст на решавањето на идниот статус на Косово.
XS
SM
MD
LG