Достапни линкови

Париз: Прв круг претседателски избори во Франција


Во Франција се гласа во првиот круг од претседателските избори за наследник на претседателот Жак Ширак мегу 12 номинирани кандидати. Најголеми шанси за вториот круг кој е на 6 ти мај според истражувањата имаат централно десничарскиот кандидат Никола Саркузи и социјалистката Сеголен Ројал.Но со милиони гласачи кои не беа определни можни се и изненадуавња.Десничарскиот лидер Жан Мари Ле Пен и центристот Франсис Бароу истоа така имаат шанси да победат.
XS
SM
MD
LG