Достапни линкови

Киргистан: ОБСЕ повикува на смирување на ситуацијата во Киргистан


ОБСЕ повика на смирување на ситуацијата во Киргистан, каде што веќе една недела се одржуваат протести со барања за оставка на претседателот и за уставни реформи. ОБСЕ бара од политичките лидери во земјата нз дијалог да ја решат кризата. Во четвртокот во Бишкек имаше судири меѓу полицијата и демонстрантите.
XS
SM
MD
LG