Достапни линкови

Приштина: Косовскиот парламент ќе прогласи независност, изјави Хашим Тачи


Косовскиот парламент ќе прогласи независност по усвојувањето нова резолуција на советот за безбедност на ОН за идниот статус на покраината во почетокот на јуни, изјави Хашим Тачи, член на преговарачкиот тим и лидер на Демократската партија на Косово. Тачи наведе сдека очекува нова резолуција на советот за безбедност кон крајот на мај или во јуни без оглед на ставот на Русија и Кина кои се противат на независноста на Косово. Веднаш потоа, косовскиот парламент ќе прогласи независност, изјави Тачи.
XS
SM
MD
LG