Достапни линкови

Дарфур: Суданската влада го одобри распоредувањето на мировни сили во регионот Дарфур


Суданската влада синоќа го одобри распоредувањето на три илјади мировни сили на Обединетите Нации кои треба да им помогнат на мировниците на Африканската Унија распоредни во регионот Дарфур. Генералниот секретар Бан Ки Мун упати апел до земјите членки на Светската организација што поскоро да ги упатат своите војници во Дарфур каде што од почетокот на конфликтот пред четири години над двесте илјади луѓе биле убиени, а скоро два ипол милиона се раселени.
XS
SM
MD
LG