Достапни линкови

Багдад: Ал Садр нареди повлекување на своите министри од ирачката влада


Политичкото движење на шиитскиот верски лидер Моктада Ал Садр им нареди на своите министри да се повлечат од ирачката влада. Од нив е побарано веднаш да си поднесат оставки. Со овој чекор, Ал Садр врши притисок врз премиерот Нури Ал Малики да утврди рокови за повлекување на американските сили од Ирак.
XS
SM
MD
LG