Достапни линкови

Берлин: Преговорите со Турција ќе траат подолго време, изјави Ангела Меркел


Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави дека преговорите за членство на Турција во Европската Унија ќе траат долго време. Зборувајќи на прес конференција по средбата со турскиот колега Реџеп Таип Ердоган, Меркел рече дека исходот од преговорите е несигурен. Ердоган пред посетата на Германија изјави дека таа земја можела да направи повеќе во текот на претседателство за членство на Турција во ЕУ.
XS
SM
MD
LG