Достапни линкови

Багдад: Политичкиот блок на Моктада Ал Садр најави повлекување од ирачката Влада


Политичкиот блок на ирачкиот шиитски клерик Моктада Ал Садр за денеска најави повлекување од ирачката влада, за да укажат на нивното инсистирање за одредување на точен датум за повлекување на американските сили од Ирак. Групата на Ал Садр ја сочинуваат шест министри во кабинетот на ирачкиот премиер Нури ал Малики, и 30 од вкупно 275 пратеници во Парламентот.
XS
SM
MD
LG