Достапни линкови

Ерусалим: Средба на израелскиот премиер Олмерт со палестинскиот претседател Абас


Израелскиот премиер Ехуд Олмерт се сретнува со палестинскиот претседател Махмуд Абас во Ерусалим денеска. Канцеларијата ан Олмерт најави дека тема на разговорите ке биде начинот на кој ке функцинира идната палестинска држава но дека клучните прашања како што се дефинирањето на државните граници,статусот на Ерусалим и судбината на палестинските бегалци нема да бидата на агендата .По разговорите со Олмерт, Абас се очекува да се сретне со израелскиот минстер за надворешни работи во Аман, подоцна во текот на денот на арзговори со јорданските лидери за значењето на разговорите за мир мегу Израел и Палестиците.
XS
SM
MD
LG