Достапни линкови

Пјогнјанг: Истече крајниот рок за затворање на главниот реактор во Јонгбион


Крајниот рок е исполнет кога Северна Кореја требаше да го затвори главниот реактор во Јонгбион согласно договорот во фебруари. Тоа требаше да биде прв чекор на Пјонгјанг во откажувањето од воената нуклеарна програма во замена за помош и побрување на односите со Соединетите држави. Меѓутоа Северна Кореја досега одбиваше тоа да го направи се додека не ги добие назад 25 те милони долари замрзнати во Банка во Макау.
XS
SM
MD
LG