Достапни линкови

Анкара: Протести на 200 илјади поддржувачи на секуларизмот


Најмалку 200 илјади подржувачи на секуларизмот во Турција денеска протестираатво Анкара повикувајки го премиерот Реџеп Таип Ердоган да не се кандидира на престојните претседателски избори најавени за Мај. Се очекува нивниот број да се зголеми. Тие се загрижени дека актуелниот премиер кој ја застапува исламистичката струја би можел како претседател на држава со происламска влада без силна опозиција да придонесе за натамошна исламизација на Турција.
XS
SM
MD
LG