Достапни линкови

Москва: Притворен поранешниот шаховски првак Гари Каспаров


Руската полиција го притвори опозициониот лидер и бивши светски првак во шах Гари Каспаров и десетици други демонстранти поради протестите денеска во Москва кои градските власти ги забранија. Имено, противниците на рускиот претседател Владимир Путин денеска најавија протести поради, според нив, надолната линија на демократските слободи во Русија. Властите не го одброија маршот на Втора Русија коалиција во која се групи предводени од порашениот шахист Гари Каспаров и поранешниот премиер Михаил Касианов. Полицијата соопшти дека 9 илјади припадници на безбедносните сили ке бидат распоредени на улиците.
XS
SM
MD
LG