Достапни линкови

Пјонгјанг: Северна Кореја ќе провери дали средствата се одмрзнати пред затворањето на реакторот


Северна Кореја соопшти денеска дека најнапред ќе провери дали може да ги повлече 25-те милиони долари од банката во Макао, кои Соединетите Држави им ги одмрзнаа, па потоа ќе го затвори главниот нуклеарен реактор, како што е договорено на 6-партитните преговори. Со тоа, станува јасно дека Северна Кореја нема да го испочитува крајниот рок од 14-ти април за замрзнување на нуклеарната програма.
XS
SM
MD
LG