Достапни линкови

Багдад: Осуда за бомбашкиот напад во ирачкиот парламент


Меѓународната заедница го осуди самоубиствениот бомбашки напад во ирачкиот парламент. 8 лица , вклучувајќи и најмалку двајца законодавци беа убиени во експлозијата што се случи вчера во кафетеријата на парламентот во нападот во обезбедуваната Зелена Зона во Багдад.Американскиот претседартел Џорџ Буш јго осуди нападот на како што рече симболот на демократијата и рече дека САД се на страната на ирачкиот народ. Пораки со обвинувае стигнаа и до ООН, Велика Британија и Арапската Лига.
XS
SM
MD
LG