Достапни линкови

Токио: Кинескиот премиер Вен Џибао повика на на подобрување на односите со Јапонија


Кинескиот премиер Вен Џибао денеска во обраќањето во парламентот во Токио повика на подобрување на односите со Јапонија. „Кинеските и Јапонските лидери се согласија да изградат стратегиски односи од заедничка корист. Со времето и вољата на нашите народи ние ке влеземе во нова фаза на нашата историја и ке постигнеме мир и развој.“ Кинескиот премиер сепак повика Јапонија да не ја заборави агресијата од минатиот век која за Кина беше катасрофа.
XS
SM
MD
LG