Достапни линкови

Пекинг: Кина повика на подобри односи со Јапонија


Кинескиот премиер Вен Џиабао повика на подобри односи со Јапонија. Тој изјави дека кинескиот народ сака да биде во пријателство со јапонскиот. Вен исто така го повика Токио да не ги заборави воените агресии на Јапонија во минатото, а јапонската инвазија врз Кина во минатиот век ја нарече пропаст за кинеската нација.
XS
SM
MD
LG