Достапни линкови

Брисел: Спогодба за визни олеснувања и реадмисија на ЕУ и Србија


Претставници на ЕУ и на Србија денеска во Брисел ќе потпишат спогодби за визни олеснувања и за реадмисија. Директорката на канцеларијата за асоцијација Тања Мишчевиќ изјави дека Србија е сеуште далеку од белата шенгенска листа, објаснувајќи оти со денешното парафирање на спогодбите на широк круг граѓани ќе им биде овозможено побрзо добивање виза за земјите од Европската Унија. Документот за визни олеснувања треба да стапи во сила на први јануари идната година
XS
SM
MD
LG