Достапни линкови

Киев: Јушченко останува на одлуката за распуштање на парламентот


Украинскиот претседател Виктор Јушченко во разговорот со премиерот Виктор Јанукович потврдил дека останува на одлуката за распуштање на парламентот и за одржување нови избори. Про-рускиот премиер Јанукович, оцени дека таквата одлука на претседателот е фатална грешка. Меѓународната заедница повика на мирно решавање на политичката криза во Украина.
XS
SM
MD
LG