Достапни линкови

Дамаск: Посета на спикерот на американскиот претставнички дом


Спикерот на американскиот претставнички дом Ненси Пелоси денеска во Дамаск треба да се состане со претседателот на Сирија Башар Ал Асад. Пелоси оцени дека нејзината посета на Сирија е важен чекор напред кон обновувањето на дијалогот со таа земја. Претседателот Џорџ Буш не се согласува со оваа посета и изјави дека на тој начин се испраќаат лоши сигнали, бидејки Соединетите Држави настојуваат да го изолираат претседателот Асад, а Сирија ја обвинуваат за подршка на тероризмот.
XS
SM
MD
LG