Достапни линкови

Техеран: Британските војници признале дека илегално влегле во иранските територијални води


Иранските државни медиуми денеска јавија дека сите петнаесет британски моранри кои пред десетина дена беа заробени во Персискиот залив признале дека илегално влегле во иранските територијални води. Предходно, иранската телевизија покажа четворица морнари кои објаснуваа дека на дваесет и трети март без дозвола влегле во ирански води. Британскта влада вчера соопшти дека била во директен контакт со Иран со цел проблемот да биде решен по дипломатски пат.
XS
SM
MD
LG