Достапни линкови

Техеран: Британија треба да го промени однесувањето


Иранските власти во врска со 15 мината приведени британски маринци во таа земја изјави дека Британија е на потег отако претходно претседателот махмуд Ахмадинеџад рече дека таа земја не го почитувала законскиот и логичниот пат. Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека Британија има целосна солидарност од Европската Унија во барањето за ослободување на морнарите а американскиот претседател Џорџ Буш приведувањето на мариците од пред девет дена го нарече недозволиво. Околу 100 студенти поврзани со ислмистичкиот ревулицинерно движење пак пртетстираа пред британскаат амбасада во техеран барајки извинвање од Британија дека приведените 15 мирнари илегални влегле во иранките води.
XS
SM
MD
LG