Достапни линкови

Ријад: Денеска завршува самитот на Арапската лига


Во саудискиот главен град Ријад денеска завршува дво-дневниот самит на Арапската Лига на кој се очекува и формално да биде обновен предлогот за неформални односи со Израел доколку тој се повлече од окупираните територии и со создавањето Палестинска држава. Ваквиот предлог на Арапаската Лига, пред 5 години, Израел го отфрли. Инаку, вчера саудискиот крал Абдула повика на окончување на меѓународната блокада на палестинската влада.
XS
SM
MD
LG