Достапни линкови

Минск: Полицијата се судрила со опозициските демонстранти


Белоруската полиција како што јавуваат агенциите вчера се судрила со десетте иљади луге кои пруствувале на протесот на опозицијата која бара од претседателот Алекснадар Лукашенко да се повлече. Нема информации за повредени во судирите. Во меѓувреме шефот на евроспката комисија Жозе Мануел Барозо изјави дека Европската Унија е спремна за целосно партнертсво доколку Белорусија ги зголеми напорите за усвојување на демократските реформи. Лукашенко кој според Соединетите Американски Држави е последниот диктатор во Европа отакако ги влоши односите со Русија поради цените за нафта и гас се обидува повторно да се доближи до Европската Унија.
XS
SM
MD
LG