Достапни линкови

Берлин: ЕУ бара повторно воспоставување дијалог со Иран


Европската Унија побара повторно да биде воспоставен дијалог со Иран отако Советот за Безбедност на Обединетите нации синока едногласно одобри нови санкции поради одбивањето на таа земја да се откаже од својата нуклеарна програма. Пакетот санкции се однесува на купување оружје,замрзнување на сметките на државната банка и забрана за патувања на одделни ирански претствници кои се поврзани со нуклеарната програма.Иранскуиот минситер за надворешни работи Манучер Мотаки ја нарече иранската нуклеарна прогарма мирољубива, а Техеран не се откажува од збогатувањето на осиромашен ураниум.
XS
SM
MD
LG