Достапни линкови

Брисел: Можен хаос на Балканот ако не биде прифатен предлогот на Ахтисари


Комесарот за проширување на ЕУ, Оли Рен рече дека Балканот би можел да влезе во хаод доколку предлогот на ООН за финалниот статус на Косово не биде прифатен. Рен нагласи дека е неопходнио единство околу резолуцијата на ООН меѓу државите членки на Унијата. Тој предлогот -контролирана независност- го нарече реален компромис и ја повика Русија да не и застанува на патот на оваа резолуција.
XS
SM
MD
LG