Достапни линкови

Загреб: Влегувањето на Хрватска во НАТО нема да се решава на референдум


Претседателот на хрватскиот сабор Владимир Шекс изјави дека за влегувањето на Хрватска во НАТО нема да се решава на референдум. Новите истражувања, како што вели тој, покажувале значителен пораст на поддршката на граѓаните за влегување на земјата во Алијансата. Шекс исто така смета дека Хрватска ќе влезе во НАТО пред нејзиниот прием во Европската Унија.
XS
SM
MD
LG