Достапни линкови

Багдад: Четири години од американската инвазија врз Ирак


Денеска се одбележуваат четири години од американската инвазија врз Ирак. Целта на соединетите држави беше да се разоружа Ирак од оружјето за масовно уништување. Американскиот претседател Џорџ Буш, за време на турнејата низ Латинска Америка, одобри испраќање на 4.400 војници во Ирак. Американскиот претседател во јануари веќе објави дека планира да испрати дополнителни 21.500 војници во Ирак, а овие 4.400 воени сили се нови и не спаѓаат во претходно планираната бројка. Во Ирак во моментов има околу 140 илјади војници.
XS
SM
MD
LG