Достапни линкови

Минск: Протести на опозицијата на годишнината од реизборот на претседателот Лукашенко


Денеска се најавени протести во Белорусија за да се одбележи годишнината од оспорениот од опозицијата реизбор на претседателот Александар Лукашенко. Тој до третиот мандат дојде по контроверзниот референдум во 2004 кој му овозможи повторно да се кандидира. На ланските протести имаше над 600 уапсени лица.
XS
SM
MD
LG