Достапни линкови

Хелсинки: Победа на партијата на финскиот премиер на изборите во Финска


Партијата на центарот предводена од финскиот премиер Матиј Ванханен победи на вчерашните парламентарни избори во Финска, но се уште е неизвесно какви коалициски односи ќе мора да воспостави доколку сака да ја одржи власта. Според финската државна радио-телевизија, врз основа на три-четвртини од пребројаните гласови, партијата на центарот освоила 23 насто од гласовите, односно 51 од вкупно 200 мандати во финскиот парламент.
XS
SM
MD
LG