Достапни линкови

Техеран: Командантот на иранската армија ги предупредува САД да не направат „глупав потег“


Главниот командант на иранската армија Атаолах Салехи ги предупреди Соединетите Американски Држави и другите западни сили да не направат каков било непромислен потег поради нуклеарната програма на Техеран, најавувајќи дека во случај на воен напад, ќе бидат изненадени од иранскиот одговор. Предупредувањето на командантот на иранската армија што вчера беше објавено во иранските весници, е најновото во серијата закани на иранското раководство, во момент кога Советот за безбедност на ОН се подготуваат да изгласаат резолуција за дополнителни санкции против Техеран.
XS
SM
MD
LG