Достапни линкови

Њујорк: Претседавачот на Советот за безбедност сеуште без приговори за присуството на Ахмадинеџад


Претседавачот на Советот за безбедност на Обединетите нации јужноафриканскиот амбасадор Думисани Кумало изјави дека дека не добил никакви приговори од членките на Советот на барањето на иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад да му се обрати на ова тело. Ахамдинеџад побара да говори пред Советот да гласа за новиот пакет санкции против Иран поради неговата нуклеарна програма. Се уште не е утврдено кога тоа и ќе се случи. Соединетите Држави веќе соопштија дека ќе му издадат виза на Ахмадинеџад.
XS
SM
MD
LG