Достапни линкови

Њујорк: Ахмадинеџад формално побара да присуствува на седницата на Советот за безбедност на ОН


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад формално побара да присуствува на седницата на Советот за безбедност на Обединетите Нации на која ке се гласа за воспоставување на нови санкции против Техеран поради неговата нуклерана програма.Амбасадорт во Обединетите нации на Јужна Африка Думисани Кумало кој претседава со седниците месецов изјави дека Советот треба да одлучи дали ке му дозволи да приствува. Гласањето за нови санкции се очекува идната недела.
XS
SM
MD
LG